Gå direkt till innehåll
NSR AB
Sök

NSR säljer inte längre barkflis

Nu är vårt lager av barkflis slut. Det innebär att vi inte längre att erbjuder barkflis till försäljning.

Därför slutar vi sälja barkflis

NSR:s huvuduppdrag är att samla in avfall och om möjligt förädla det till användbara resurser i enlighet med renhållningsordningen. Det gör vi med trädgårdsavfallet som blir till gräsmattejord, planteringsjord, kompostmull och toppdress.

När det gäller barkflis köper vi i stället in den färdiga produkten från andra aktörer. Det medför miljöpåverkan från transporter när barkflisen levereras till oss. Därför anser vi inte att det är miljömässigt hållbart för oss att fortsätta sälja barkflis.

Vi kommer i stället att fokusera på våra jordprodukter som vi producerar lokalt av material som kommer in till våra anläggningar. Dessa kommer vi fortsätta att sälja på våra återvinningscentraler och återvinningsanläggningar.

Vårt lager är nu helt slut

Nu är vårt lager av barkflis helt slut och vi kommer inte att få in mer.

Kontakta oss

Växel: 042-400 13 00
Kundservice: 042-400 13 40
E-post: kundservice@nsr.se

Kundservice öppettider

Måndag-onsdag 08.15-16.15
Torsdag 08.15-15.00
Fredag 08.15-16.15
Lunchstängt 12.00-12.30

E-tjänster

Samtliga e-tjänster och blanketter
Anmäl dig till våra digitala utskick

Postadress

NSR AB
251 89 Helsingborg

Besöksadress

Hjortshögsvägen 1
254 64 Helsingborg
Hitta till oss

Organisationsnummer

556217-4580

Snabblänkar