Gå direkt till innehåll
NSR AB
Sök

NSR får nytt miljötillstånd för anläggningen i Höganäs

Efter sex års arbete har NSR fått ett nytt miljötillstånd för sin återvinningsanläggning i Höganäs. Beslutet kommer från Mark- och miljödomstolen och innebär både utökade möjligheter och skärpta krav på verksamheten.

Det viktigaste för NSR var att få tillstånd att rena vatten från anläggningen, vilket inte är möjligt enligt det nuvarande miljötillståndet. Samtidigt såg NSR ett behov av att kunna ta emot mer icke-farligt avfall och att utöka lagringen av farligt avfall, där bland annat asfalt ingår. Bakgrunden är en växande befolkning och ökade avfallsmängder. Detta blev starten på en lång tillståndsprocess.

Synpunkter från boende, myndigheter och föreningar

Under 2023 inleddes en ny tillståndsansökan. I samrådet inkom 24 yttranden – tio från privatpersoner, tolv från myndigheter och två från föreningar. Boende i Strandbaden motsatte sig ökade avfallsmängder och hantering av asfalt. Länsstyrelsen och närboende hade även synpunkter på möjligheten att i nödfall släppa ut lakvatten i Margretebergsbäcken.

Mark- och miljödomstolens dom

Domstolen ger NSR tillstånd att ta emot, sortera och behandla upp till 80 000 ton avfall per år. Av detta får högst 3 500 ton vara farligt avfall, vilket är en ökning jämfört med tidigare nivåer.

NSR får också ett tillfälligt tillstånd att ta emot ytterligare 85 000 ton massor per år. Massorna ska uteslutande användas för att täcka över den gamla deponin. På sikt är planen att området ska bli ett rekreationsområde.

Krav på utsläpp och prövotid

Domstolen ställer tydliga krav på utsläpp till Margretebergsbäcken. NSR får en prövotid på fyra år för att utreda hur vattnet kan renas ytterligare och hur utsläppen kan minska.

Under prövotiden gäller bland annat att:

  • utsläpp måste hålla sig inom vissa tillfälliga gränsvärden för exempelvis kväve, tungmetaller och olja
  • inget lakvatten får släppas ut i bäcken under juni, juli och augusti

Hänsyn till närboende

Domstolen har också beslutat om villkor för att skydda boendemiljön i området. NSR ska så långt det är möjligt förhindra problem med lukt, damm, skadedjur och nedskräpning.

För att få börja använda tillståndet måste NSR ställa en ekonomisk säkerhet på drygt 30,4 miljoner kronor. Pengarna ska fungera som en garanti om något oförutsett inträffar.

Dialog under processen

Under processens gång har NSR haft en löpande dialog med bland andra Strandbadens byaförening, som har lagt ner ett stort engagemang i att sätta sig in i frågan. NSR ser positivt på den konstruktiva dialogen med närboende och lokala aktörer och vill fortsätta det arbetet även framöver.

Kontakta kundservice

E-post: kundservice@nsr.se
Telefon: 042-400 13 40

Kontakta oss i övriga ärenden

E-post: nsr@nsr.se
Telefon växel: 042-400 13 00

Telefontider

Måndag-fredag: 08.15-15.00
Lunchstängt: 12.00-12.30

E-tjänster

Samtliga e-tjänster och blanketter
Anmäl dig till våra digitala utskick
Mina sidor

Om NSR

Postadress
NSR AB
251 89 Helsingborg

Besöksadress
Rönnowsgatan 8A
252 25 Helsingborg
Hitta till oss

Organisationsnummer
556217-4580

Fakturera NSR
Jobba hos oss
Boka studiebesök

Snabblänkar